İmplant Cerrahisi Sonrası

Dikkat edilmesi gerekenler ve faydalı bilgiler

Dental İmplant Cerrahisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler;

İLK SAAT: Cerrahi ameliyat alanların üzerine yerleştirilmiş olan gazlı bezi nazikçe sıkıca tutun ve yerlerinde kalmalarını sağlayın. Kanama kontrol edilmedikçe ilk saatler gaz tamponu değiştirmeyin. Gazlı bez bir saat sonra nazikçe çıkarılabilir. Aktif kanama devam ederse, cerrahi bölgede 30 dakika daha basınç elde etmek için yeterli miktarda yeni gazlı bez yerleştirin. Gazlar gerektiğinde değiştirilebilir (genellikle 30 ila 45 dakikada bir).

AĞIZ HİJYENİ: Ağzı temiz tutmak önemlidir. Dişlerinizi cerrahi gecesi bile fırçalamalısınız, ancak cerrahi alanların çevresinde nazik olmanız gerekir. Minimal kanama varsa, tuzlu su durulamaları ameliyattan 24 saat sonra başlayabilir (8 su bardağı tuzu 1 çorba kaşığı su ile karıştırın.) Hafifçe çalkalayın Durulamalar, özellikle yemek sonrasında günde 2-3 defa yapılmalıdır.

AKTİVİTELER: Ameliyat sonrası aktiviteler ilk gün için kanepe veya yatak istirahatı olmalıdır. Eğilme, kaldırma veya yorucu aktivite artan kanama, şişme ve ağrıya neden olacaktır. İmplant sonrası dönemde egzersiz kanama, şişme ve rahatsızlık artışına neden olabilir. Ameliyattan 3-4 gün sonra egzersizden kaçınılmalıdır.

Kan Sızıntısı: Kanama cerrahiden hemen sonra ortaya çıkar ve ameliyattan sonra 24-48 saat kan sızdırmak normal olası bir durumdur. Oral kanamanın küçük bir kan ve çok fazla tükürükten meydana geldiğini unutmayın. Alana bir gazlı bez tamponu yerleştirip ısırmak sıkı bir şekilde kanamayı kontrol eder. Sızdırma hala etkinse, her 30-45 dakikada bir gazlı bezi değiştirebilirsiniz.

Kanamanın Şiddetli ve Kalıcı Olması: Kanama şiddetli olmamalıdır. Eğer öyleyse, genellikle gaz tamponun dişler arasında yeterince sıkıştırılmadığı ve cerrahi alanlara baskı yapmadığı anlamına gelir. Gazlı bezi yeniden doğru konumlandırmayı deneyin. Kanama devam ederse fiziksel aktiviteden kaçının, buz paketleri kullanın. Eğer kanamalar kontrolsüz bir şekilde devam ederse lütfen kliniğimize başvurunuz.

ŞİŞME: Şişme implant tedavisi sonrası normal bir durumdur ve ameliyattan sonra 2-3 güne şişme artabilir. Soğuk bir paket, buz torbası veya bir havluyla sarılı dondurulmuş soğuk kompres çantası kullanılarak cerrahi alanın yanındaki yanağına sıkıca uygulanarak en aza indirilebilir. Ameliyattan sonraki ilk 12 saat boyunca yirmi dakikada bir ve yirmi dakika yanak üzerinde tutularak uygulanmalıdır. Şişmenin kontrol altına alınması için bir reçete aldıysanız, talimatlara uygun şekilde almayı unutmayın.

İmplant sonrası ağrı-İmplant ağrı yapar mı?: Çoğu oral cerrahi ameliyatında bir miktar rahatsızlık eşlik ediyor. Ağrı kesici ilaçlar için genellikle bir reçeteye sahip olursunuz . Anestezi olmadan önce ilk hapı alırsanız, rahatsızlığı daha iyi yönetebilirsiniz. Unutmayın ki en şiddetli ağrı genellikle lokal anestezi bittikten sonra altı saat içindir; Bundan sonra ilaç ihtiyacınız azalacaktır. Sık sık aralıklarla büyük miktarda ağrı kesici alıyorsanız, lütfen kliniğimizi arayın.

BESLENME: Aşırı sıcak yiyeceklerden kaçının. Ameliyattan sonraki ilk günlerde bir kepekli ve susamlı gıdalar kullanmayın. Sıvılara veya püre haline getirilmiş gıdalara (çorbalar, pudingler, yoğurt, süt ürünleri vb.) Ilk gün alımını sınırlamak, bazen tavsiye edilir, ancak mutlaka gerekli değildir. Dil hissi oluşana kadar çiğnemekten kaçının. En iyisi pirinç, fındık, ayçiçeği tohumları, patlamış mısır vb. gıdalardan kaçınmaktır.

İkinci ve Üçüncü Gün İçin Talimatlar

FIRÇALAMA: Ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede normal ağız hijyenine başlayın. Cerrahi alan genişliği ve şişlik fırçalamaya izin vermeyebilir, ancak rahatlık sınırları içinde dişlerinizi temizlemek son derece önemlidir. Optimal ve hızlı iyileşme için cerrahi yaralara bitişik temiz bir çevre sağlanması gerekir.

İmplant Sonrası İyileşme: İmplant yerleştirildikten sonra normal iyileşme aşağıdaki gibi olmalıdır: Cerrahiden sonraki ilk iki gün genellikle rahatsızlık vericidir ve genellikle şişme vardır. Üçüncü gün daha rahat olmalısınız ve hala şişmiş olsa da, genellikle ağrı ortadan kalkmış olur. Ameliyat sonrası sürekli bir iyileşme görülmüyorsa kliniğimizi arayınız.

Keskin Kenarlar: Cerrahi alanlarda sert veya keskin kenarlar hissederseniz, çekilmiş dişlerin etrafında kalan ve destekleyen kemik duvarları hissediyorsunuzdur. Bazen küçük kemik dilimleri bir hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Endişeye ya da rahatsızlığa neden olursa, lütfen ofisini arayın.

Dudak Kenarında çatlama ve Kuruma: Ağzınızın köşeleri cerrahi işlem sırasında gerilirse, kuruyup çatlayabilirler. Vazelin gibi bir merhemle dudaklarınızı nemli tutun.

Boğaz ağrısı: İmplant tedavi sonrasında ortaya çıkabilen bir durumdur. Kaslar şişer ve bu yutkunmayı ağrılı hale getirebilir. Bu durum 2-3 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

Ağız Açma Zorluğu (Trismus): İmplant cerrahisi birkaç gün boyunca ağzı açma konusunda bir sınırlamaya neden olabilir. Bu durum ameliyattan sonraki hafta genelde düzelir normal bir implant sonrası durumdur. Bu duruma sebep olan kasların gerilerek egzersiz yapılması bu sorunun çözülmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Tedavi sonrasında ortaya çıkabilecek durumlar tamamen kişiye özel ve benzersiz olabilir. Arkadaşlarınızın iyi niyetli tavsiyelerini kabul etmeyin. Sorununuzu, diş hekiminize iletip gerekli olan bilgileri ondan alabilirsiniz.

Tedavinizin olabildiğince başarılı ve rahat olmasını arzuluyoruz. Ancak Tedavi sonrası hakkında sorularınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

+90 212 213 70 75  NUMARALI TELEFONDAN FİYATLAR VE ÖDEME KOLAYLIKLARI HAKKINDA  DETAYLI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

Whatsapp’tan Sor  (Watsapp  İle  Hemen Fiyat Bilgisi Sahibi Olun)

İmplant Tedavisi ve  Fiyatlar hakkında  en kapsamlı bilgiyi muayene sonucunda elde edebilirsiniz.

Ücretsiz Muayene Ve Panoramik Röntgen Hizmetinden Yararlanmak İçin Arayın

+90 212 213 70 75

Diş İmplantlarının Diğer Tedavilere Göre Avantajları Nelerdir?

İmplant ve Avantajları

Sağlıklı, doğal dişlere en iyi alternatif

Güçlü ve kaynaşmış bir diş implantı, kaybedilen bir dişin yerine görünüşü, hissi, ve doğal bir diş gibi işlev görmesini sağlar. Diğer seçenekler kemik bozulmasına neden olabilir ve yemek yeme, gülümseme, konuşma ve diğer günlük yaşam aktivitelerine müdahale edebilir.

Uzun Ömürlü Tedavi

Diş implantları uzun vadeli bir çözümdür. Geleneksel diş destekli diş köprüleri yalnızca son beş ila yedi yıl arasında ve uygun bir bakımla çoğunlukla 10 yıldan fazla olsa da, bazı noktalarda değiştirilmesi gerekebilir. Dental implantlar periyodik ayarlamalara ihtiyaç duyabilirken, zamanla düzgün bir şekilde yerleştirildiğinde ve onlara dikkat edildiğinde ömür boyu ağızda kalabilirler.

Doğal yüz şeklinizi koruyun ve gülümseyin

Dişsiz bir yüz sarkabilir ve üzgün görünebilir. Dental implantlar yüzünüzdeki doğal şekli korumanıza ve gülümsemenize izin verir.

Sağlıklı kemiğini korur

Bir veya daha fazla dişini kaybettikten sonra ağzınızda boşluk bırakmak, çene kemiğinin bir kısmının kaybedilmesi veya bozulması gibi ek sağlık sorunlarına yol açabilir. Doğal bir dişi desteklemek için kullanılmadığı zaman, çene kemiği bozulur, gücünü ve sıkılığını kaybeder. Diş implantları, doğal kemiğini koruyan ve uyaran, aslında kemik büyümesini teşvik etmeye ve kemik kaybını önlemeye yardımcı olan tek diş restorasyon seçeneğidir.

Beslenme ve Çiğneme Konforu

Tereddüt etmeden sevdiğiniz gıdaları tadın ve tadını çıkarın. Doğal olarak ısırıp, neredeyse istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Rahatsız edici çıkarılabilir protezlerin aksine, yediğiniz gıdanın tadına implantlarla daha iyi varabilirsiniz. Yemek, konuşmak, gülümsemek, gülmek, öpmek, esnemek veya öksürmek gibi durumlarda hareketli protezler kayabilir protezleri ağızda yerine “yeniden konumlandırmanız” gerekir. Dental implant dişler yerine sabitlenir ve çene kemiğinizle doğal olarak bütünleşir dişleriniz yerinde oynamaz veya kaymaz.