Kanal Tedavisi Nedir

Kök Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kök kanal tedavisi, diş hekiminizin dişin içinde bulunan pulpa ve sinir odasına giren bakteri enfeksiyonunu ortadan kaldırdığı bir tedaviyi ifade eder.

Neden kanal tedavisi yapılır?

Dişin ağrı oluşturmasına ve iltihaplanmasına neden olabilecek çeşitli nedenler vardır, örneğin: derin diş çürüğü, büyük dolgular, diş travması, kırık bir diş gibi durumlar kanal tedavisi yapılmasını gerektirebilir.

Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur?

Kanal tedavisi yaptırılmak istenmediği ya da tedavi yapılamadığı durumlarda dişin çekilmesi gerekebilir. Eksik dişin neden olduğu boşluk çevresindeki komşu dişlerin o bölgeye kaymasına neden olacağına dikkat edilmelidir. Buna ek olarak, bu kaymış dişler diş eti hastalığına, çürümeye daha yatkındır çünkü temizlenmesi daha zordur. En kısa sürede eksik olan bölgedeki dişin yapılmasında yarar vardır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk önce lokal anestezik ile dişin uyuşturulması sağlanır. Böylece işlem tamemen ağrısız olur. Sonra, diş hekiminiz dişinizi temiz tutmak ve tükürüğün kanal içerisine dolmasını engellemek için koruyucu bir Rubber Dam adı verilen lastik bir örtü yerleştirir.

Uyuşma belirdiğinde, dişin üst kısmından bir kavite (boşluk ) açılır. Kök kanal eğeleri , kanalların iç kısmını temizlemek ve şekillendirmek ve kök kanalını nihai bir dolgu malzemesi için hazırlamak için kullanılır. Proses esnasında kalan bakteri veya diş artık dokularının temizlenmesine yardımcı olmak için bir temizlik çözeltisi kullanılır. Prosedür sırasında devam eden süreci diş hekiminiz değerlendirmek için röntgen görüntüsü periyodik olarak alınabilir.

Kök kanalı dolumu yapıldığında, genel olarak kök kanalının tüm uzunluğunu dolduran bir sızdırmaz madde ile kauçuk benzeri bir malzeme yerleştirerek yapılır. Dişin üzerine geçici bir dolgu uygulanabilir.

kanal tedavisinin dişin iç kısmında bulunan hastalıklı pulpa dokusunu tedavi ettiğini unutmayın; ancak diş, işlevsel çiğneme görevini görebilir bir aşamaya gelene kadar tedavi tamamlanmamıştır. Bu, dişin tekrar işlev görmesi için bir diş kaplaması ya da benzer bir Dolgu,inley, onley gibi bir tedavi işinin gerekli olduğu anlamına gelir.

[wp-svg-icons icon=”phone” wrap=”span”]  +90 212 213 70 75  NUMARALI TELEFONDAN KANAL TEDAVİSİ HAKKINDA  DETAYLI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

[wp-svg-icons icon=”bubbles-3″ wrap=”span”]  Whatsapp’tan Sor  ( Watsapp  İle  Tedavi Detayları Hakkında Bilgi Alın)

Dişinize Kanal Tedavisi Gerekiyorsa  Dentagram’ın Endodonti kliniğinden Randevu Alın!

Kanal Tedavisi Riskli mi? Kanal Tedavisi Acıtır mı?

Kanal tedavisinin tamamlanmasından sonra tedaviyi takip eden birkaç gün rahatsızlık hissedebilirsiniz. Rahatsızlığı hafifletmek için, diş hekiminizin yaptığı tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Daha da aşırı durumlarda, diş hekiminiz kalan enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olması için bir antibiyotik ve kuvvetli ağrı kesici reçetesi yazabilir.

Kanal tedavisini takiben, üst yapı tedavisi bitmeden restorasyon gerçekleşene kadar işlem görmüş diş üzerinde doğrudan çiğnememelisiniz. Diş dokusunda kırılmalara sebep olabilmektedir.Ayrıca unutulmamalıdır ki , son restorasyonu tamamlamak için beklemek ne kadar uzun süre devam ederse, tedavi olan kök kanalını tekrar bakteriler enfekte edecektir.

Kök kanal tedavisi, diğer her tedavi gibi, bilinmeyen ve komplikasyonlardan arındırılmış değildir. Prosedür sırasında kanal eğesi kanal içerisinde kırılabilir ve kök kanalının içinde kalmasına neden olabilir. Diğer durumlarda, kökün şekli nedeniyle iyi bir sızdırmazlık sağlanamayabilir. Son olarak, gizli kanal veya tedaviye ihtiyaç duyan ekstra bir kanalı fark edememek mümkündür. Elbette ki bu komplikasyonlar, istisna değildir.

Kök kanal tedavisinin başarısız olması durumunda, diş hekiminiz tedaviyi tekrar etmeyi veya enfeksiyonlu dişin çekilmesini içeren alternatif seçenekleri değerlendirebilir.

Bakteriler tarafından enfekte olmuş dişler etkin bir şekilde idare edilmedikçe bu rotaya devam edecektir. Bir hasta bir boşluğu şikayet etmek için dişhekimlerine girdiğinde, diş hekimi diş dolgusunun hala ideal bir çözüm olup olmadığını belirlemek için durumu değerlendirir. Şiddetli hale gelen bir diş enfeksiyonu artık geleneksel yöntemlerle onarılmayacaktır. Bu dişin ya çıkarılması gerekiyor ya da bir kök kanalı verilebilir. Bir kök kanalı tedavisi, pulpa dokusunun çıkarılmasını dişten öldürmeyi içeren bir hamur terapi prosedürüdür.

Kanal Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Avantajlar

ileri derecede Çürümüş bir diş ağrısı oldukça can sıkıcı olabilir. Bir diş ağrısı olduğunda bir kişi normal şekilde çalışamayabilir. Ağrı nedeniyle uykusuz kalabilir. Kanal tedavisi hastayı tüm ağrılarından ve rahatsızlıktan kurtaracaktır.

Dişlerinizi kaybetmek ve çektirmek yerine, onu kurtarabilir ve uzun yıllar ağızda kalmasına yardımcı olur.

Dişin çekimi ve yerine yapılacak olan proteze göre çok daha uygun maliyetlidir.

Bir diş çekildikten sonra ağızda bir çok değişiklik meydana gelir. Dişler kayıp yer değiştirebilir, karşı dişler sarkma yapabilir, böylece ağız kapanışı değişebilir. Bu değişiklikler oklüzyon problemleri hatta çene eklemi rahatsızlıkları getirebilir.

Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajlar

Kanal tedavisinden sonra Diş artık canlılığını kaybeder. Bu durum diş dokusunu daha kırılgan hale getirir. Kanal tedavisi yapılan diş üzerine kaplama yapılması daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Kanal tedavisi yapılan dişte renk değişikliği ve koyulaşma meydana gelebilmektedir. Ön dişlerde bu durum estetik problemlere yol açabilmektedir.