Diş Taşı Temizliği ve Airflow

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji, dişlerinizi destekleyen ve çenedeki konumlarını koruyan sert ve yumuşak dokuları inceleyen bir diş hekimliği dalıdır. Periodonsyum olarak bilinen bu bu yapının çok önemli fonksiyonları vardır. Dişleri çenelere sıkıca bağlar Isırma ve çiğneme sırasında bir amortisör görevi görür. Bu nedenle çene kemiğini aşırı güçlerden korur ve dişlerdeki hasarları önlemeye yardımcı olur. Dişleri çiğneme sırasında verimli ve rahat bir şekilde birlikte çalışacakları şekilde çenelerde sabit bir konumda tutar.

Periodonsyum, birlikte çalışan birkaç bileşenden oluşur. Diş soketi diş kökünün içinde bulunduğu bir kesedir. Sement tabakası, dişin kök kısmını kaplayan sağlıklı bir ağızda genellikle görünmeyen koyu sarı renkli bir yapıdır. Kök sement dokusu ve kemik soketi arasında periodontal bağ olarak bilinen küçük liflerin karmaşık bir düzeni vardır. Periodonsyumun farklı kısımları canlı dokulardan oluştuğu için ağızdaki değişikliklere zamanla uyum sağlar ve dişlerin yerinde sabit durmasını sağlar.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıklarından en önemlisi periodontitistir.

Periodontitis genellikle ‘Dişeti Hastalığı’ olarak bilinir ve diş eti ve daha derin periodontal yapıların iltihaplandığı yaygın bir durumdur. Diş fırçalama sırasında genellikle kızarıklık, diş etlerinde şişme ve kanama şeklinde kendini belli eden bir durumdur. Diş eti iltihabı, bazı bakterilerin dişlerin üzerine birikmesine bağlı olarak verilen vücudun bir savunma tepkisidir. Vücudun savunma sisteminin bir parçası olmasına rağmen, bu enflamasyonlu yanıt sonunda diş etlerinde ve çene kemiğinde ciddi hasara neden olabilir. Kontrol edilmediği takdirde, iltihap dişetlerin altına ve dişlerin kökleri boyunca yayılabilir ve bu da periodontal bağ ve desteğin tahrip edilmesine neden olur. Bu sonuç olarak dişlerin yerinde gevşemesine ve muhtemel kaybına yol açar.

PERİODONTİTİS NASIL ANLAYABİLİRİM (dişeti hastalığı belirtileri)

Periodontiti nasıl anlayabilirim?

Periodontitis diş etinde enflamasyon ile başlar, diş eti iltihabı olarak bilinir. Bunu fark etmek her zaman kolay değildir, ancak fark edebileceğiniz ilk işaretlerden biri dişlerini fırçalarken dişetinde meydana gelen kanamadır. Dişeti kırmızı renkte ve şişmiş gibi görünebilir ve dişlerde bakteriyel plakanın renksiz bir tabakasını fark edebilirsiniz.

Tedavi edilmeden bırakıldığında, diş eti iltihabı genellikle sizi uyaran herhangi bir belirti olmaksızın periodontite ilerleyebilir. Bununla birlikte, zaman içinde karşılaşabileceğiniz bazı değişiklikler şunları içerir: Dişetinde artan kanamalar; fırçalama veya yeme yoluyla tahrik edilebilir; hatta kendiliğinden olabilir, ağız kokusu, Çenelerde dişlerin konumlanmasında değişiklikler; Dişlerin uzaması ve muhtemelen ağrı. Diş etinde kanama, nikotinin kan damarları üzerindeki etkisinden dolayı sigara içenlerde daha az fark edilebilir ve bu nedenle hastalık süreci maskelenebilir.

Çoğu kez periodontitisin varlığı 40 ya da 50 yaşına gelene kadar bir birey tarafından tanınmaz; bu zaman zarfında büyük bir hasar oluşmuş olabilir. Bununla birlikte, bir diş hekimi rutin muayene sırasında hastalığın belirtilerini daha erken bir aşamada algılayabilir ve Periodontal Tarama İndeksi olarak

Periodontitisin sebepleri nelerdir?

Sağlıklı bir ağız, çoğu tamamen zararsız olan ve konakçıları ile uyumlu olarak yaşayan 700’den fazla farklı bakteri türü tarafından kolonize edilir. Bununla birlikte, diş temizliği yeterince kapsamlı olmadığında, bakteri yatakları diş etlerinin yanında birikerek plak oluşturur ve koşullar daha tehlikeli bakterilerin gelişmesi için uygun hale gelir. Vücudun doğal savunmaları da tehlikeye girer. Tüm vakalarda, periodontit, diş plağı şeklinde bakteri oluşması nedeniyle oluşur.

Yumuşak bakteri plağı fırçayla alınmazsa, mineraller zaman içinde katışalır ve diş üzerinde tartar denilen sert bir kütle haline gelir. Tartarın varlığı, bakteri plağının diş köklerine doğru büyümesini teşvik eder. Enflamasyon derinleştikçe, diş etlerinin köke bağlanması bozulmakta ve aralarında bir boşluk veya periodontal cep oluşmaktadır. Bu cep, zararlı bakterilerin kolonileştirilmesi ve çoğalması için ideal bir yer olduğundan hastalık sürecini ileriye götürür. Bakteriler yeni yaşam alanlarında toksinleri metabolizma ürünleri olarak serbest bırakarak vücudun savunma mekanizmalarını daha da tetikler.

Periodontitin ilerleme şiddeti ve hızı birkaç faktörün dengesine bağlıdır: mevcut bakterilerin sayısı ve tipi, kişinin savunma mekanizmalarının ne kadar güçlü olduğu ve belirli risk faktörlerinin varlığı veya yokluğu. Örneğin, bakteriler ne kadar agresif olursa ve hastanın bağışıklık tepkisi ne kadar zayıflarsa, hastalık o kadar aktif olur. Buna ek olarak sigara ya da diyabet gibi bazı risk faktörleri vücudun savunmalarını daha da zayıflatabilir ve hastalık sürecini hızlandırabilir. Aynı şekilde antihipertansif veya vazodilatör ajanlar ve immünoterapi gibi bazı ilaçlar bakteri plağındaki enflamatuvar cevabı etkiler ve hastaları diş eti iltihabına daha duyarlı hale getirir.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Periodontal tedavi nedir ve nasıl tedavi edilir?

Dikkatli bir değerlendirme ve tedavi ile genellikle diş eti hastalığı ilerlemesini tamamen durdurmak mümkündür. Başarının anahtarı, hastalık sürecini tetikleyen bakteri plağını ortadan kaldırmak ve mükemmel oral hijyen uygulamaları sağlamaktır.

Ağız hijyeni sağlanması

Ağız hijyeni sağlamanın amacı, ağızda bakteri sayısını azaltmak ve bu nedenle iltihap seviyesini azaltmaktır. Diş hekiminiz ilk önce periodontitisinizin nedenlerini açıklayacak ve dişlerinizi ve diş etlerinizi nasıl temiz tutacağınızı anlatacaktır. Çeşitli temizlik yardımcılarının en etkin şekilde nasıl kullanılacağı konusunda size bireysel tavsiyeler verilecektir; Örneğin, en uygun diş fırçalama tekniği ve diş ipi ve dişler arası fırçaların doğru kullanımı hakkında doğru bilgilendirme önemlidir.

İyi Bir Ağız Hijyeni

İyi bir ağız hijyeni rejiminin temel unsurları şunlardır:

Çiğneme yüzeylerini ve dişlerin kenarlarını günde iki kez bir diş fırçasıyla (uygun büyüklükte ve iyi durumda) ve diş macunu ile temizleyin.

Diş ipi veya diş fırçası kullanarak, alanın boyutuna bağlı olarak, diş fırçası kıllarının ulaşamadığı dişler arasındaki boşluklar temizlenmeli . Bu, günde bir kez yapılmalıdır.

Antibakteriyel ağız gargaraları, bakteriyel büyümeyi engellediği ve inflamatuar değişiklikleri hafiflettiği için fırçalamaya ek olarak faydalı bir yardımcıdır. Diş fırçalamadan sonra kullanılmalıdırlar.

Yetersiz bir temizleme tekniğiyle dişlerin üzerine plak tabakları bırakılırsa bunlar mineralize olup sertleşir ve bir diş fırçasıyla çıkarılamayan tartara (diş taşı) dönüşür. Dişhekiminiz bu diş taşını tespit ettiğinde profesyonel bir temizlik kapsamında kaldıracaktır. Diş taşları çıkarıldıktan sonra dişler, plak biriktirme olasılığının daha düşük olması ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için özel macunlar ve ürünlerle cilalanır.

Antibiyotik tedavisi

Bazı durumlarda, mikrobiyolojik değerlendirme olsun ya da olmasın, oral hijyen önlemlerine cevap vermeyen aktif ya da sürekli diş eti enfeksiyonlarıyla başa çıkmak için antibiyotikler reçete edilir.

Cerrahi Tedavi

Bazen, diş eti altındaki plak bakterileri ve birikintileri temizlemek ve kök yüzeylerinde temizlik yapmak için bir diş eti ameliyatı gerçekleştirilir. Bu bölgeler diş fırçası ve diş ipi ile erişilmesi zordur ve bakteriler diş etlerine kolonize olduğu sürece iltihaplanma bu bölgelerde devam edecektir. Lokal anestezi altında, diş eti kaldırılır ve kök yüzeyleri doğrudan temizlenir böylece tüm bakterilerin uzaklaştırılması sağlanır. Bazen özel bir rejeneratif tedavi ile kemik kaybını aynı anda tedavi etmek mümkündür. İşlemin sonunda, diş etleri dişlerin etrafına dikilerek yerleştirilir.

Bakım - destekleyici Periodontal Terapi

Tedavinin ilk aşaması bittikten sonra diş hekiminizin, iltihaplanmanın durdurulduğunu kontrol etmek için diş etlerinizin durumunu düzenli aralıklarla gözden geçirmesi gerekecektir. Takip randevularınızın sıklığı, hastalığın ciddiyetine ve hastalığın ilerleme riskine bağlı olacaktır. Genellikle, takip ziyaretleri altı ayda bir planlanır.

Düzenli takip randevuları, hastalık sürecinin tekrar etmesini engellemek önemlidir.Hastalığın devam etmekte olduğuna dair işaretler varsa, diş hekiminiz tekrar eden inflamasyon bölgelerini belirleyip erken bir aşamada tedavi edebilecektir. Ayrıca iltihap ile başa çıkmak için ağız hijyeni uygulamalarını nasıl değiştireceğiniz konusunda tavsiyeler verilecektir.Başarılı periodontal tedavi günlük oral hijyen uygulamaları ve düzenli izlem randevuları için tam işbirliği gerektirir.

.

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi Hakkında Bilgi Almak İçin